VAT na samochody elektryczne w Polsce

Większość samochodów sprzedawanych aktualnie w Norwegii to samochody w pełni elektryczne oraz hrybrydy, do końca grudnia 2016 r. w Norwegii było zarejestrowanych ponad 100.000 samochodów elektrycznych, w styczniu 2017 r. ponad połowa zarejestrowanych samochodów w Norwegii miała napęd w pełni elektryczny lub hybrydowy. Jak tego Norwegia dokonała? Zwalniając samochody elektryczne z VAT!

Oczywiście jest to duże uproszczenie i zwolnienie zakupu samochodów elektrycznych z VAT było jednym z kilku czynników, które wpłynęły na dane podane powyżej, jednakże bardzo znaczącym.

VAT w Norwegii wynosi 25%. Zwolnienie nabywcy elektryka z konieczności zapłaty VAT spowodowało znaczny wzrost konkurencyjności aut elektrycznych na rynku norweskim, co w połączeniu z innymi przywilejami takimi jak bezpłatne autostrady, zwolnienie z podatku drogowego, czy opłat parkingowych, sprawiło, że elektrykiem warto jeździć.

Podatek VAT, który mamy w Polsce jest tzw. podatkiem harmonizowanym, co oznacza że o kształcie tego podatku decyduje Unia Europejska, a nie poszczególne kraje członkowskie. Dlatego nasz kraj nie może podjąć decyzji, że zwalnia samochody elektryczne z VAT. Taką decyzję musiałby podjąć organy UE. O planach takiego zwolnienia mówi się w Brukseli od dłuższego czasu, jednakże konkretnych przepisów nie widać.

Norwegia wykorzystała fakt, że nie jest w UE i zniosła VAT na elektryki. Unii Europejskiej nie pozostaje nic innego jak wziąć przykład ze Skandynawów.

O autorze

Witold Chmarzyński
Radca prawny
Podziel się z innymi:

Jeśli masz pytania związane z przedstawionym zagadnieniem,
skontaktuj się z nami.

Bądź z prawem na bieżąco, dzięki naszej darmowej prenumeracie!