Ładowanie samochodów elektrycznych – praktyczny poradnik dla instytucji rządowych i nie tylko

Infrastruktura ładowania samochodów elektrycznych

Electric Vehicle Charging Infrastructure: Guidelines for Cities to poradnik na temat infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych, dedykowany instytucjom rządowym, aczkolwiek zawarta w nim wiedza przyda się każdemu posiadaczowi samochodu elektrycznego. Dokument ten powstał w celu wsparcia urzędników, aby z powodzeniem przemieniali plany rozwoju elektromobilności w rzeczywistość. Poradnik jest wypełniony po brzegi najważniejszymi informacjami technicznymi, ekonomicznymi i praktyczną wiedzą opartą na latach doświadczeń szerokiego grona profesjonalistów z branży samochodów elektrycznych z całej Europy i nie tylko.

Dokument zrozumiałym językiem opisuje technologie, koncepty ładowania, konstrukcje stacji ładowania oraz typy sieci ładowania. Od strony zarządzania opisane zostały role instytucji publicznych, jakie powinny spełniać, aby wdrażać czysty i ekonomicznie opłacalny transport oparty na pojazdach elektrycznych. Kolejnym praktycznym aspektem są zawarte kluczowe informacje na temat finansowania inwestycji, które mogą znacznie ułatwić podejmowanie decyzji urzędnikom.

Główne rozdziały poradnika to:
1. Instytucje rządowe, ich role i wpływ na rozwój infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych.
2. Infrastruktura ładowania od strony technicznej i konstruktorskiej.
3. Finansowanie sieci ładowania: koszty, dochody i modele bizensowe.
W informatorze znajdują się również opisy case study z wdrażania infrastruktury ładowania we Wrocławiu, Amsterdamie i Sztokholmie, ukazują one największe napotkane wyzwania i sposoby na uniknięcie powtarzających się problemów.

Projekt zrealizowany był pod kierownictwem CleanTechnica (jeden z największych portali na świecie poświęconych tematyce odnawialnych źródeł energii) oraz GreenWay (lider w branży infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych na terenie Europy Środkowej). Pośród grona specjalistów, którzy mieli swój wkład znaleźliśmy się również my, uzupełniliśmy poradnik o praktyczną wiedzę z zakresu legislacyjnego. Na ten moment ukazała się wersja w języku angielskim, wersji polskiej możemy spodziewać się w drugiej połowie miesiąca. Poradnik można znaleźć na naszej stronie Materiały do pobrania, lub pobrać klikając w ten link.

O autorze

Witold Chmarzyński
Radca prawny / Wspólnik
Podziel się z innymi:

Jeśli masz pytania związane z przedstawionym zagadnieniem,
skontaktuj się z nami.

Bądź z prawem na bieżąco, dzięki naszej darmowej prenumeracie!