Ważne zmiany dla samorządów i podwykonawców w ustawie o elektromobilności

 

07-2019 samorzady zmiany_-min

Ministerstwo Energii poinformowało, że zamierza zmienić problematyczny art. 76 ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Sprawdź, co się ma zmienić.

Stan aktualny – 10% floty elektrycznej do końca 2019


Na dzień dzisiejszy (lipiec 2019) sen z powiek samorządowcom spędza regulacja art. 76 ustawy o elektromobilności. Nakazuje ona, aby podmioty, z którymi samorządy posiadają zawartą umowę o wykonanie zadania publicznego (z wyłączeniem transportu zbiorowego) np. w zakresie sprzątania miasta, odśnieżania, dbania o zieleń miejską, itp., wykonywały te zadania publiczne z wykorzystaniem floty pojazdów, spośród których co najmniej 10% to będą pojazdy elektryczne.

Jeśli dany podmiot takiego kryterium nie spełni, wraz z końcem 31 grudnia 2019 r. taka umowa wygasa z mocy prawa nawet wówczas, gdy była zawarta na czas dłuższy niż do końca tego roku.

Powyższe dotyczy samorządów z co najmniej 50 tys. Mieszkańców.

Wywiązanie się przez podmioty wykonujące zadania publiczne z tego wymogu może być bardzo trudne. Flota elektrycznych pojazdów jest wciąż znacznie droższa, a ich dostępność, choć coraz większa, to wciąż jest ograniczona.

Samorządy dość intensywnie lobbowały za zmianą przepisów i wszystko wskazuje na to, że się im udało.

 

Planowane zmiany – nowy termin, nowy próg


Z informacji płynących z Ministerstwa Energii wynika, że termin wprowadzenia wymogu 10% floty pojazdów elektrycznych zostanie przesunięty do 31 grudnia 2021 r., czyli odroczony o 2 lata.

Dodatkowo, ma się pojawić zapis nakładający wymóg elektryfikacji floty tylko na podmiot realizujący zlecenie, którego wartość przekracza 30 tys. Euro.

Projekt zmian nie trafił jeszcze do Sejmu. Będziemy informować o dalszych losach powyższych zmian. Chcesz być na bieżąco? Zapraszamy do śledzenia naszych profili na Linkedin Facebook, oraz do zapisu na mailową darmową prenumeratę informacyjną. Raz w miesiącu przesyłamy ważne informacje na temat nadchodzących zmian w prawie.

O autorze

Witold Chmarzyński
Radca prawny / Wspólnik
Podziel się z innymi:

Jeśli masz pytania związane z przedstawionym zagadnieniem,
skontaktuj się z nami.

Bądź z prawem na bieżąco, dzięki naszej darmowej prenumeracie!