Ustawa o elektromobilności – na start 170 ładowarek przy autostradach i drogach ekspresowych

GDDKiA buduje ładowarki

Zgodnie z art. 32 ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych  Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad ma za zadanie opracowanie planu lokalizacji ogólnodostępnych stacji ładowania oraz stacji gazu ziemnego wzdłuż pozostających w jego zarządzie dróg sieci bazowej TEN-T, na okres nie krótszy niż 5 lat.

Jak informuje Puls Biznesu GDDKiA liczy, że przy autostradach i drogach ekspresowych  powstanie około 170 stacji ładowania pojazdów elektrycznych elektryków oraz tankowania aut gazem lub wodorem

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) sprawdza, czy operatorzy Miejsc Obsługi Podróżnych planują budowę punktów ładowania aut elektrycznych oraz dystrybutorów do tankowania LNG, CNG i wodoru. Tym samym GDDKiA wypełnia wynikające z przepisów zobowiązania. Aktualnie trwają  też konsultacje z operatorami systemów dystrybucyjnych i dzierżawcami Miejsc Obsługi Podróżnych (popularnych „MOP-ów”).

Jak dotychczas GDDKiA  nie wprowadziła do przetargów na MOP-y wymogu budowy punktów dystrybucji paliw alternatywnych.

Nie wykluczamy jednak, że pojawi się taka konieczność. Będzie to uwarunkowane m.in. wynikami konsultacji i wzrostem liczby użytkowników dróg korzystających z pojazdów zasilanych paliwami alternatywnymi  – wyjaśnia Jan Krynicki.

Punkty ładowania samochodów elektrycznych przy autostradach

W związku z wdrażaniem ustawy o elektromobilności, również koncerny paliwowe zamierzają postawić wiele stanowisk do ładowania aut elektrycznych i tankowania paliw alternatywnych przy trasach zarządzanych przez GDDKiA.  Lotos ma w planach uruchomienie 12 stanowisk do ładowania na trasach A1 między Trójmiastem, a Warszawą i A2 między Warszawą, a Poznaniem oraz do granicy z Niemcami. Przedstawiciel Grupy Lotos informuję, że punkty ładowania zapewnią ładowanie autom w trzech międzynarodowych standardach – azjatyckie CHAdeMO, europejskie  CCS (Combined Charging System) oraz Type 2. Każdy punkt ładowania ma posiadać minimalną moc około 50 kW. W kolejnym etapie Lotos zamierza wyposażyć kolejne 38 stacji w punkty ładowania, dając łączną liczbę 50 punktów przy drogach tranzytowych – zapowiada Krzysztof Kopeć z Lotosu.

mapa ładowarek GDDKiA

Plany na ekspansję zagraniczną polskich spółek paliwowych

W przeciwieństwie do Lotosu, firma Shell nie dzieli się konkretnymi szczegółami na temat ich przygotowań do budowy stacji ładowania i tankowania gazem, tłumacząc, że rozmowy trwają. Przypomina, że koncern podpisał umowę z IONITY – operatorem sieci punktów ładowania. Umowa dotyczy budowy stacji ładowania w 10 europejskich krajach. Shell zaznacza i wyraźnie stawia na rozwój rynku paliw alternatywnych, w tym LPG, CNG i LNG, biopaliw, wodoru i energii elektrycznej – poinformowała Anna Papka, rzecznik Shell Polska.

PKN Orlen wybrał 150 stacji paliw do wdrożenia tego typu rozwiązań, z czego 50 szybkich punktów ładowania ma trafić do końca 2019r. Na ich stacjach działają już punkty ładowania samochodów elektrycznych Tesla. Znajdują się w trzy takie punkty w Polsce, dwa w Niemczech oraz planowany jest ich rozwój w Czechach, gdzie na 35 stacjach Orlenu można także tankować CNG. PKN Orlen również postawiło sobie za  cel dalsze działania w obszarze punktów dla aut zasilanych wodorem.

Rozwój sieci ładowania w Polsce

GDDKiA zakłada, że punkty ładowania i tankowania nie będą powstawały tylko i wyłącznie na MOP-ach, ale również budowę w miejscach utrzymywanych przez mniejsze podmioty prywatne. Jednym z podmiotów jest Budimex Budownictwo, odpowiedzialny za utrzymanie dwóch MOP-ów. Deklarują, że po uzgodnieniach mogą zorganizować partnerów, którzy zbudują punkty ładowania i tankowania.

Nie tylko prywatne spółki poszukują wykonawców do budowy punktów ładowania, GDDKiA przygotowuję się do budowania punktów przy trasach, jak również zachęca prywatnych koncesjonariuszy do robienia tego samego. Pod tym względem, na zaawansowanym etapie jest projekt na autostradzie A1 oraz autostradzie wielkopolskiej. Wyraźne zaangażowanie koncernów paliwowych w rozwój elektromobilności sprawia, że ekologiczna (elektryczna!) przyszłość jest coraz bliżej.

Artykuł źródłowy: https://www.pb.pl/drogowa-dyrekcja-stawia-na-elektromobilnosc-930281
Opracowanie mapy: elektrowoz.pl

 

O autorze

Witold Chmarzyński
Radca prawny / Wspólnik
Podziel się z innymi:

Jeśli masz pytania związane z przedstawionym zagadnieniem,
skontaktuj się z nami.

Bądź z prawem na bieżąco, dzięki naszej darmowej prenumeracie!