Mój elektryk – dopłaty do aut elektrycznych dla firm – zasady, wniosek, leasing

moj elektryk og(2)

Pierwszy nabór wniosków w ramach programu NFOŚiGW „Mój elektryk” został uruchomiony 12 lipca 2021 r. W pierwszej kolejności o dofinansowanie będą mogły się ubiegać tylko osoby indywidualne, ale nie zapomniano o przedsiębiorcach, wręcz wprowadzono wiele korzystnych dla nich zmian. W tym roku, program dofinansowań dla firm przybrał na sile. Poniżej przedstawiam udogodnienia jakich dokonano w tegorocznej edycji.

  • Rozszerzono grono beneficjentów mogących ubiegać się o dofinansowanie do nabycia auta elektrycznego o firmy i samorządy.
  • Podniesiono wysokość dofinansowania do 27 tys. zł dla aut osobowych i utrzymano dofinansowanie w kwocie 70 tys. dla samochodów dostawczych.
  • Zwiększono limit maksymalnej ceny zakupu pojazdu elektrycznego do 225 tys. zł.
  • Uwzględniono leasing, jako dopuszczalną formę finansowania “nabycia” auta elektrycznego.

Co istotne, o dotacje będą mogły ubiegać się również firmy, które nabyły pojazdy do swojej floty wcześniej – tj. po 1 maja 2020 r. Na dopłaty do aut firmowych trafi 400 mln zł, a program ma być prowadzony do 30 września 2025 r. lub wcześniejszego wyczerpania środków.

 

Warunki dopłat do elektrycznych samochodów osobowych

 

Dotacja zakupu osobowych pojazdów bezemisyjnych (kategoria M1) występuje w dwóch wersjach zależnych od deklarowanego przebiegu pojazdu. Przy średniorocznym przebiegu przekraczającym 15 000 km będzie można otrzymać 27 000 zł dofinansowania. Bez deklaracji takiego przebiegu minimalnego będzie przysługiwała kwota 18 750 zł.

 

Warunki dopłat do elektrycznych aut dostawczych

 

Dofinansowanie zakupu pojazdów kategorii N1 (dostawcze), M2 (pojazdy o masie maksymalnej nieprzekraczającej 5 ton) oraz M3 (pojazdy o masie maksymalnej przekraczającej 5 ton) wyniesie maksymalnie 70 000 zł (do 30% kosztów kwalifikowanych). Warunkiem będzie zadeklarowanie średniorocznego przebiegu powyżej 20 tys. km.  Bez deklarowanego przebiegu firmy będą uprawnione do otrzymania dotacji na poziomie do 50 000 zł (20% kosztów kwalifikowanych).

 

Warunki dopłat do zakupu skuterów elektrycznych 

 

Coraz więcej firm organizuje swój transport w obszarach miejskich na jednośladach. W tegorocznej edycji programu dofinansowań nie pominięto również motorowerów i skuterów elektrycznych z kategorii L1e-L7e. Dofinansowanie zakupu pojazdu dwukołowego wyniesie 4000 zł.

 

Kiedy ruszą dofinansowania dla firm?

 

Jak zapowiada NFOŚiGW, jeszcze w lipcu b.r., ruszy proces selekcji banków, które będą dystrybuowały dopłaty do leasingu. Po finalizacji tego procesu, zostanie uruchomiony nabór wniosków od przedsiębiorców, firm i samorządów. Realnie patrząc taki proces może potrwać do kilku miesięcy. Aby nie przegapić tego terminu, zapraszam do zapisania się do naszej prenumeraty mailowej, będziemy przesyłać informację o uruchomieniu programu pocztą elektroniczną.

Cały ekosystem e-mobilności rozwija się w Polsce w bardzo dużym tempie – jeśli chcesz się dowiedzieć jak funkcjonuje ta branża lub zastanawiasz się nad rozpoczęciem działalności w branży e-mobilności – zapraszamy do kontaktu – wyjaśnimy wszelkie szczegóły i niuanse.

Chcesz być na bieżąco? Zapraszamy do zapisu na mailową prenumeratę informacyjną, raz w miesiącu przesyłamy ważne informacje na temat bieżących zmian w prawie dotyczącym OZE, elektromobilności i nieruchomości. Zapraszamy także do śledzenia naszych profili na Linkedin Facebook, tam możemy dyskutować w komentarzach.

O autorze

Witold Chmarzyński
Radca prawny / Wspólnik
Podziel się z innymi:

Jeśli masz pytania związane z przedstawionym zagadnieniem,
skontaktuj się z nami.

Bądź z prawem na bieżąco, dzięki naszej darmowej prenumeracie!