Ewidencja Infrastruktury Paliw Alternatywnych – udogodnienia i obowiązki

Ewidencja Infrastruktury Paliw Alternatywnych

Od nowego roku wystartuje Ewidencja Infrastruktury Paliw Alternatywnych. Narzędzie ma posłużyć i ułatwić życie użytkownikom pojazdów elektrycznych oraz napędzanych gazem ziemnym LNG/CNG. Rejestr jest już otwarty dla operatorów infrastruktury, natomiast dla użytkowników końcowych udostępniony zostanie 1 stycznia 2019 – informuje Urząd Dozoru Technicznego. Podmiot zaprasza wszystkich operatorów ogólnodostępnych stacji ładowania do zakładania kont i przekazywania danych o swoich stacjach ładowania.

Co wprowadzi EIPA?

Utworzenie EIPA przewiduje ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych w art. 42, który wchodzi w życie 1 stycznia 2019 r. Zgodnie z tym artykułem w EIPA będą widoczne m.in. następujące dane:

– współrzędne ogólnodostępnych stacji ładowania, zgodnie z państwowym systemem odniesień przestrzennych w układzie współrzędnych płaskich prostokątnych;
– aktualne ceny paliw i usług ładowania;
– dostępności punktów ładowania zainstalowanych w ogólnodostępnych stacjach ładowania;

W EIPA ma być także dostępna interaktywna mapa zawierająca powyższe informacje.

Wejście w życie nowego rejestru oznacza także obowiązki po stronie operatorów ogólnodostępnych stacji ładowania w postaci dokonywania odpowiednich zgłoszeń.

Jak to będzie wyglądało w praktyce? Po starcie rejestru na pewno napiszemy na ten temat.  Aby nic Państwa nie ominęło zapraszamy do zapisu na naszą mailową prenumeratę informacyjną. Raz w miesiącu przesyłamy zestawienie opublikowanych artykułów oraz ważne informacje na temat nadchodzących zmian w prawie.

Źródło:
https://eipa.udt.gov.pl/

O autorze

Witold Chmarzyński
Radca prawny / Wspólnik
Podziel się z innymi:

Jeśli masz pytania związane z przedstawionym zagadnieniem,
skontaktuj się z nami.

Bądź z prawem na bieżąco, dzięki naszej darmowej prenumeracie!