Dotacja do samochodów elektrycznych dla firm – “eVAN”

"eVAN" - dopłaty dla firm do zakupu samochodu elektrycznego - analizaRozpoczął się nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodów elektrycznych w ramach trzech programów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, których łączna pula środków wynosi 147,5 mln zł. Program “Zielony Samochód” skierowany jest do osób indywidualnych, które mogą zakupić pojazd osobowy. Program “Koliber” skierowany jest do taksówkarzy i korporacji taksówkarskich. Natomiast program “eVAN” skierowany jest do firm, które w ramach dofinansowania mogą zakupić pojazdy dostawcze(kategoria N1). Temu ostatniemu dziś przyjrzymy się bliżej.

Kryteria programu “eVAN”

Budżet programu “eVAN” to 70 mln zł, który szacunkowo umożliwi zakup około 1000 pojazdów. Program jest dedykowany firmom, które są zainteresowane zakupem elektrycznego samochodu dostawczego o wadze do 3,5 t. Dotacja pokryje 30% kosztów kwalifikowalnych, maksymalnie do 70 tys. zł. Co istotne, koszt zakupu pojazdu nie jest brany pod uwagę, dzięki czemu przedsiębiorcy mogą nabyć dowolny pojazd. Kolejnym udogodnieniem jest kwalifikacja zakupu dokonanego po 1 stycznia 2020 roku. Datą kończącą kwalifikację kosztów nabycia pojazdu w przypadku leasingu, jest data 31 grudnia 2023 roku.

Warunki szczegółowe:

 1. roczny przebieg auta – conajmniej 15 000 km/rok,
 2. 1 wnioskodawca – 1 wniosek
 3. 1 wnioskodawca – nie więcej niż 4 pojazdy elektryczne,
 4. trwałość przedsięwzięcia:
  1. 36 miesięcy,
  2. pojazd nie może być zbyty,
  3. pojazd musi być zarejestrowany na terenie RP,
  4. pojazd musi być ubezpieczony w całym okresie trwania umowy.

eVan - infografika

(źródło grafiki: pspa.com.pl)

Netto czy brutto? 

Tę kwestię analizowaliśmy już wcześniej w artykule, i nasza inerpretacja została potwierdzona podczas spotkania z przedstawicielami NFOŚiGW. Jeśli przedsiębiorca może odliczyć VAT, wówczas uznaje się kwoty w ujęciu netto, w przeciwnym wypadku liczą się kwoty brutto.

Dotacja do zakupu stacji ładowania

W ramach programu “eVAN” można również zakupić stacje ładowania pojazdu. Fundusz pokryje 50% kosztów kwalifikowanych, lecz nie więcej niż 5 tys. zł. Na jeden nabyty samochód przysługuje jedno urządzenie ładujące o mocy do 22 kW. Co istotne, stacja ładowania nie może być wykorzystywana do celów komercyjnych, czyli odpłatnego udostępniania. Zakup stacji nie jest kryterium koniecznym przy przyznawaniu dofinansowania.

Leasing a dotacja

Dofinansowanie pozwala na nabycie pojazdu dostawczego w formie leasingu finansowego. Leasing operacyjny w tej edycji dofinansowań jeszcze nie kwalifikuje się, ze względu na bardziej skomplikowane formalności, których podczas pilotarzu NFOŚiGW chce uniknąć.

Termin składania wniosków

Wnioski przyjmuje się od 26 czerwca do 31 lipca 2020 roku, lub do wyczcerpania puli środków. Dokumenty składa się drogą elektroniczną poprzez Generator Wniosków o Dofinansowanie, który znajduje się pod adresem gwd.nfosigw.gov.pl

Dofinansowanie a pomoc de minimis

NFOŚiGW poinformował, że środki z programu eVAN są uznawane za pomoc publiczną de minimis, której limit wynosi 250 tys. euro w okresie 4 lat. Tak więc firmy, które chcą ubiegać się o dofinansowanie muszą posiadać wolną kwotę. Zasady pomocy de minimis uwzględniają jednak pewne rodzaje działalności związane z wykorzystaniem pojazdów, które z tego warunku mogą zostać zwolnione.

Chcesz być na bieżąco? Zapraszamy do zapisu na mailową prenumeratę informacyjną, raz w miesiącu przesyłamy ważne informacje na temat bieżących zmian w prawie dotyczącym OZE, elektromobilności i nieruchomości. Zapraszamy także do śledzenia naszych profili na Linkedin Facebook, tam możemy dyskutować w komentarzach.

O autorze

Witold Chmarzyński
Radca prawny / Wspólnik
Podziel się z innymi:

Jeśli masz pytania związane z przedstawionym zagadnieniem,
skontaktuj się z nami.

Bądź z prawem na bieżąco, dzięki naszej darmowej prenumeracie!