Akcyza na auta elektryczne (aktualizacja – 21.04.2017)

Jak informowaliśmy we wcześniejszym wpisie (zobacz artykuł Zmiany w podatku akcyzowym na korzyść samochodów elektrycznych), rząd planował szerokie zmiany w ustawie o podatku akcyzowym. Zmianie miał ulec sposób obliczania akcyzy – o jej wysokości miał decydować roku produkcji auta oraz pojemności silnika. Zgodnie z planowanymi zmianami auta elektryczne miały nie być obciążone akcyzą.

Z ostatnich doniesień wynika, że rząd zaniechał prac nad nowym kształtem podatku akcyzowego. Jak informuje serwis MotoWp,Wiesław Janczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów przekazał, że rząd nie ma stanowiska na temat kształtu nowej akcyzy. Jako przyczynę zaniechania wprowadzenia nowych regulacji w podatku akcyzowym wskazano na zadawalające wpływy do budżetu z tytułu tego podatku.

W międzyczasie posłowie Kukiz’15 zgłosili propozycję całkowitej likwidacji podatku akcyzowego, czego raczej nie należy się spodziewać w najbliższej przyszłości.

W związku z zaniechaniem prac nad zmianami w ustawie o podatku akcyzowym nie jest jasny los podatku akcyzowego na samochody elektryczne. Miejmy nadzieje, że kwestia ta zostanie wyjaśniona w ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Niepewność co do faktu, czy od rejestracji samochodu elektrycznego w Polsce należy pobierać akcyzę posiadają również organy celne, odpowiedzialne za pobieranie akcyzy – np. urząd celny w Bydgoszczy odmówił pobrania podatku akcyzowego od jednego z naszych Klientów, chcącego zapłacić akcyzę w związku z rejestracją Nissana LEAF.

Masz pytania dotyczące prowadzenia działalności, w tym w branży e-mobility, zapraszamy do kontaktu.

O autorze

Witold Chmarzyński
Radca prawny / Wspólnik
Podziel się z innymi:

Jeśli masz pytania związane z przedstawionym zagadnieniem,
skontaktuj się z nami.

Bądź z prawem na bieżąco, dzięki naszej darmowej prenumeracie!