Zmiany w podatku akcyzowym na korzyść samochodów elektrycznych

Planowane są zmiany w podatku akcyzowym, które mają być korzystne dla obrotu samochodami elektrycznymi, jednocześnie nakładając wyższe opłaty na stare samochody. Zacznijmy od początku.

Co podlega akcyzie?

Mówiąc w skrócie opodatkowaniu akcyzą podlega sprowadzenie do Polski (również z innych krajów UE) samochodu niezarejestrowanego wcześniej w Polsce lub kupno nowego auta w Polsce, od którego nie została jeszcze zapłacona akcyza.

Stawka akcyzy jest uzależniona od pojemności silnika oraz wartości samochodu. Nabywcy samochodów o pojemności do 2000 ccm zapłacą podatek akcyzowy w wysokości 3,1% wartości samochodu, a nabywcy samochodu o pojemności pow. 2000 cm w wysokości 18,6%. Przy tak obliczanym podatku akcyzowym, osobom sprowadzającym auta z zagranicy opłacało się zaniżać ich wartość dla celów akcyzy. Po zmianach wartość samochodu nie będzie miała znaczenia.

Zmiany podatku akcyzowym

Według planów rządu, wysokość akcyzy będzie zależeć od dwóch czynników: roku produkcji auta oraz pojemności silnika. Przyjęte na potrzeby ustalania wieku pojazdu przedziały wynikają z okresów stosowania kolejnych norm emisji spalin — poinformował Puls Biznesu powołując się na informuje z Ministerstwa Finansów.

Co jednak najważniejsza, stawka akcyzowa na auta elektryczne ma wynosić 0 (słownie: zero)!

Co to oznacza?

Zerowa stawka akcyzy na elektryki nie jest uchyleniem nieba potencjalnym, przyszłym właścicielom aut elektrycznych, lecz obłożenie samochodów elektrycznych akcyzą na pewno by jeszcze bardziej utrudniło wprowadzenie tych aut na rynek, dlatego należy się cieszyć, że stare auta zdrożeją, a konkurencyjność elektryków wzrośnie.

Na łamach https://elektromobilnosc.com/ będę Cię na bieżąco informował o zmianach w prawie w branży samochodów elektrycznych. Zapraszamy do częstego zaglądania, bo dzieje się sporo !

Jeśli masz pytania lub informacje na powyższy temat, zapraszam do kontaktu !

O autorze

Witold Chmarzyński
Radca prawny
Podziel się z innymi:

Jeśli masz pytania związane z przedstawionym zagadnieniem,
skontaktuj się z nami.

Bądź z prawem na bieżąco, dzięki naszej darmowej prenumeracie!