Aspekty prawne w branży elektromobilności.

Opłaty za ładowanie pobierane przez Teslę

elektromobilnosc tesla ladowanie supercharger

Od 15 stycznia 2017 r. Tesla wprowadziła opłaty za korzystanie z superchargerów dla zamawiających Teslę po tej dacie. Przedstawiciel Tesli stwierdził: Tesla uważa, że posiadacze samochodów elektrycznych powinni płacić za energię dostarczoną do ich samochodów, dlatego cena za korzystanie z superchargerów będzie ustalana za kilowatogodzinę. W niektórych regionach, regulacje prawne uniemożliwiają wprowadzenie takiego rozliczania za korzystanie z superchargerów. W tych regionach będziemy oferować korzystanie z supoerchargerów w przeliczeniu na czas korzystania. (Tesla believes that owners should pay for energy delivered to the vehicle and therefore we price the service on a per kilowatt-hour (kWh) basis for the global network. In some regions, regulations and requirements make it difficult for companies that are not utilities to sell electricity for vehicle charging per kWh. In these places, we offer the Supercharger service at a per minute price, with two tiers to account for the dynamic charge rate.)

Mówiąc o niektórych regionach przedstawiciel Tesli miała na myśli m.in. Polskę, w której znajduje się kilka szybkich ładowarek Tesli.

Należy jednak dodać, że do Superchargerów Tesla będzie dopłacać. Jeden z komunikatów przedstawicieli Tesli brzmi: our costs vary based on both operational and electricity costs but supercharging is offered to our customers below the price that it costs us to provide the service. Similar to our Service Centers, this will not be a profit center for Tesla.

W Polsce przewidywane są następujące opłaty za korzystanie z superchargerów: 0,50 PLN za minutę ładowania w trybie Tier 1 (Tier 1 odnosi się do samochodów elektrycznych ładujących się mocą równą lub niższą niż 60 kW, a także do każdego przypadku, kiedy ładowany samochód dzieli supercharger z innym samochodem) lub 1,00 PLN za minutę ładowania w trybie Tier 2 (Tier 2 odnosi się do samochodów ładujących się mocą powyżej 60 kW). Wszystkie te stawki są stawkami brutto. (https://www.tesla.com/en_EU/support/supercharging?redirect=no).

Odnośnie możliwości pobierania opłat za ładowanie samochodów elektrycznych polecamy artykuł Opłaty za ładowanie samochodów elektrycznych  – czy można je pobierać?

O autorze

Witold Chmarzyński
Radca prawny
Podziel się z innymi:
Strona zapisuje pliki cookies na Twoim komputerze. Dowiedz się więcejRozumiem