E-mobility – wyzwania dla energetyki, samorządu i transportu

20 oraz 21 czerwca 2017 r. miałem przyjemność uczestniczyć w I Konferencja „E-mobility – wyzwania dla energetyki, samorządu i transportu” zorganizowanej przez wydawnictwo „Nowa Energia” w Centrum Energetyki AGH w Krakowie.

Wśród  prelegentów były tak znamienite osobistości, jak  prof. dr hab. inż. Tadeusz Uhl z Akademii Górniczo-Hutniczej, który mówił o  Polskim Autobusie Elektrycznym i łańcuchu dostaw dla elektromobilności, prof. dr hab. Wojciech Paprocki ze Szkoły Głównej Handlowej, który bardzo ciekawie przedstawił aspekty ekonomiczne upowszechniania e-Mobilności (poruszymy jeszcze ten temat na ELEKRTOMOBILNOSC.COM), prof. dr hab. inż. Grzegorz Benysek z Uniwersytetu Zielonogórskiego, który mówił o technologii V2G, a także wielu innych znakomitych znawców branży e-mobility (m.in. prof. dr hab. inż. Zbigniew Hanzelka,  prof. dr hab. inż. Wojciech Nowak, Dr.-Ing. Przemysław Komarnicki, dr inż. Wojciech Bujalski, dr inż. Stanisław Tokarski).

Centrum Energetyki AGHObecni byli także przedstawiciele biznesu, w tym m.in. takich firm jak Delphi Poland S.A. – dostawca rozwiązań elektronicznych i technologii systemowych,  Asseco Poland S.A. – chyba nikomu nie trzeba przedstawiać tej firmy, ABB Sp. z o.o. – lider branży produktów dla automatyki i energetyki, Atende S.A. –  hosting aplikacji biznesowych, Garo Polska Sp. z o.o – producent ładowarek do samochodów elektrycznych.

Podczas rozmów o elektromobilności nie mogło zabraknąć (i nie zabrakło) przedstawicieli firmy, od których w dużej mierze zależy rozwój sieci punktów ładowania EV., tj. na konferencji wypowiadali się przedstawiciele PSE Innowacje Sp. z o.o.,  TAURON Dystrybucja S.A. innogy Polska S.A.

 

Wśród prelegentów była również moja, skromna osoba. Korzystając z zaproszenia organizatorów miałem przyjemność prezentować podczas Konferencji zagadnienia związane z pobieraniem opłat za ładowanie samochodów elektrycznych i zachęt finansowych do zakupu EV. Więcej na ten temat poczytasz tutaj. Niewątpliwie przemawianie w takim gronie, jak przedstawiłem powyżej, było dużym wyróżnieniem i bardzo owocnym doświadczeniem.

Drugiego dnia konferencji zostało zawarte porozumienie o współpracy pomiędzy Akademią Górniczo-Hutniczą , którą reprezentował prorektor ds. współpracy prof. dr hab. inż. Jerzy Lis, a Polską Izbą Magazynowania Energiiw imieniu której działał Prezes Zarządu Krzysztof Kochanowski.

Wnioski z konferencji są w trakcie konstruowanie i na pewno przestawimy je na portalu. Jedno jest pewne – elektromobilność idzie do przodu w zawrotnym tempie, pomimo, że jest jeszcze więcej pytań niż odpowiedzi w tej dziedzinie. Więcej o konferencji przeczytacie na portalu Nowa Energia.

O autorze

Witold Chmarzyński
Radca prawny / Wspólnik
Podziel się z innymi:

Jeśli masz pytania związane z przedstawionym zagadnieniem,
skontaktuj się z nami.

Bądź z prawem na bieżąco, dzięki naszej darmowej prenumeracie!